Marka Tescil Hizmetleri

Marka araştırması, Türk Patent Enstitüsü’nün her ay yayınladığı Marka Bülteni üzerinden yapılır.

Marka Bülteni her ay Türk Patent Enstitüsü’ne yapılan yeni logo ve isim başvurularının ayrıntılı listesidir. 

Bu araştırmanın amacı haklarını almayı planladığınız marka işaretlerinin aynılarının veya karışıklığa yol açabilecek benzerlerinin önceden bir başka işletme tarafından tescil edilip edilmediğini görmektir. Marka araştırması farklı birtakım kriterler üzerinden yapılır; bu nedenle detaylar çok önemlidir ve dikkat edilmesi gerekir.

Marka araştırması sonucunda tescil ettirmek istediğiniz marka kullanımda değilse tescil işlemleri başlatılabilir.

Bu 9-12 aylık sürecin tamamını yakından takip ediyoruz. Bu süreçte başvuruya itiraz veya olumsuz kararlar gelebilir. Bu gibi durumlarda savunma, itiraz ve karşı görüş bildirimleri ile marka tescil sürecini yürütmeye devam ediyoruz.

Marka Tescil Süreci

 • 1 - 3. gün

  Marka Araştırması - Başvuru

 • 1 - 2. Ay

  Türk Patent Enstitüsü Şekilsel İnceleme

 • 3 - 6. Ay

  Türk Patent Enstitüsü Hukuksal İnceleme

 • 6 - 9. Ay

  Bültende İlana Çıkma

 • 9 - 12. Ay

  Tescil Belgesi Alma

Marka araştırması tamamlandıktan sonra eğer tescil ettirmeyi düşündüğünüz marka tescil edilebilir durumdaysa gerekli evraklarla birlikte Türk Patent Enstitüsü’ne başvurunuzu yapıyoruz. Marka tescili başvuru ve belgelendirme sürecini aşağıda görebilirsiniz.

Marka araştırması tamamlandığında tescil ettirmek istediğiniz marka çeşitli sebeplerden ötürü tescil edilebilir durumda değilse, bu süreçte de size yardımcı oluyoruz. Maalesef bu gibi durumlarda marka işaretinizi değiştirmeniz gerekebilir. Bu süreçte yapılacak olan, sizin de istekleriniz doğrultusunda, tescil edilebilir durumda olan yeni bir marka işareti bulabilmektir.

Markanız tescil edildikten sonra fikrî mülkiyet haklarınızı kazanmış olursunuz. Ancak bu aşamadan sonra piyasanın ve Marka Bültenlerinin kötü niyetli veya habersiz olarak markanızı taklit edebilecek kişilere karşı takip edilmesi gerekir. 

Eğer size ait olan isim veya logonun aynısı veya yanlış anlaşılmalara neden olabilecek benzeri aylık Marka Bültenlerinde yayınlanırsa, gerekli itirazları ve savunmaları yapıyoruz. 

Yalnızca bülten üzerinden izleme yapmak yeterli değil. Türk Patent Enstitüsü’ne kayıt yaptırmamış ancak yine de benzer bir isimle ticari faaliyetlerini sürdüren işletmeleri de hak ihlali ile ilgili hukuki süreçlerle de ilgileniyoruz.

Start typing and press Enter to search